Iberitos white tuna in a 140 g box in a cardboard box.
Ideal to combine with the Iberian pâté with red fruits in the recipe available in our blog Coronas saladas de paté de paté de bonito del norte y paté ibérico con frutos rojos (Savory crowns of white tuna pâté and Iberian pâté with red fruits).
The ingredients you need are:
- Empanada dough
- Garlic powder
- Parsley
- Beaten egg for brushing
The steps are so simple you can do it right now!
-
Roll out the empanada dough and spread it with the pâté of your choice. Add cheese, cranberries or any other topping that goes well with your pâté.
-
Re-roll the dough already spread and make a cut in the middle to divide the "roll" in two parts and cross it making a "braid". Make a circle with this braid to give it the shape of a "crown".
-
Brush the dough with beaten egg and sprinkle with parsley, garlic powder or other spices.
Baking time is approximately 30 minutes at 160C°.
| Weight | 0.212 kg |
|---|---|
| Flavors | |
| Taste | |
| Contains Gluten | No |
| Contains Lactose | Yes |
| Allergen free | No |
| Packaging | |
| Format | |
| Packaging + Format | |
| Grouping Format |
Ingredients
ATÚN (ATÚN , aceite de girasol, sal), aceite de girasol, LECHE, agua, BONITO del norte 10% (BONITO del Norte, aceite de girasol y sal), pimiento 6% (pimiento, agua, azúcar, sal, acidulante (ácido cítrico)), patata, estabilizante (carragenato), sal, cebolla frita (cebolla, aceite de oliva virgen, sal, corrector de acidez (ácido cítrico)), aroma
Nutritional values per 100g
| Energy value: | 1095kJ/264kcal |
|---|---|
| Fats: | 23.2g |
| Of which saturated: | 3.9g |
| Carbohydrates: | 3.4g |
| Of which sugars: | 0.74g |
| Proteins: | 10.5g |
| Sal: | 1.34g |
Only registered users who have purchased this product can make a review.










Ratings
There are no ratings yet.