Iberitos Lactose-Free Tuna Pate in 140 g. can.
We have the ideal recipe for those who are lactose intolerant, piquillo peppers stuffed with Iberitos lactose-free tuna pate.
Ingredients.
- 140g of "Iberitos lactose free tuna pâté".
- 200ml lactose-free cooking cream
- A jar of whole piquillo peppers
- Salt and pepper
Elaboration:
-
Open the jar of peppers and reserve the liquid for later.
-
Fill the peppers with the tuna pâté and place them in a serving dish.
-
Put the cream in a saucepan, add salt and pepper and cook with 4 peppers (without stuffing) for about 10 minutes.
-
When cooked, beat together with the liquid from the reserved peppers.
-
We put this sauce on top of the peppers that we had stuffed and bake for about 15 minutes at 180 degrees.
| Weight | 0.193 kg |
|---|---|
| Flavors | |
| Taste | |
| Contains Gluten | No |
| Contains Lactose | Yes |
| Allergen free | No |
| Packaging | |
| Format | |
| Packaging + Format | |
| Grouping Format |
Ingredients
ATÚN en aceite 30% (ATÚN, aceite de girasol y sal), aceite de girasol, agua, bebida de SOJA (agua, semillas de SOJA, fructosa, fosfato tricalcico, estabilizantes (celulosa, carboximetilcelulosa), aroma, sal, antioxidante (extracto rico en tocoferoles, vitaminas A, D y B12)) , patata, espesante (carragenato), sal, aroma.
Nutritional values per 100g
| Energy value: | 1192kJ/285kcal |
|---|---|
| Fats: | 25.5g |
| Of which saturated: | 3.24g |
| Carbohydrates: | 5.9g |
| Of which sugars: | <1.g |
| Proteins: | 8g |
| Sal: | 1.3g |
Only registered users who have purchased this product can make a review.








Ratings
There are no ratings yet.